THE PERMANENT WAY by David Hare

THE PERMANENT WAY by David Hare


Casting to be announced.

CREATIVE TEAM

Director – Alexander Lass

Set & Costume – Ruth Hall

Lighting - Rick Fisher

Music & Sound – Roly Witherow

Movement - Siân Williams

Casting – Ellie Collyer-Bristow CDG

Producer – Debbie Hicks

 

Cast

Dawn, A Bereaved Mother – Jacqui du Bois

TRAINING: London Studio Centre.
THEATRE & MUSICAL WORK INCLUDES: Ghost (National Tour); People Places and Things (National Theatre/Wyndham’s/Broadway); Emile and The Detectives (National Theatre);The Kate Bush Concerts (The Apollo); Fela! (National Theatre/Sadler’s Wells/Broadway/International Tour); Looking For Obama (Bristol Old Vic); The Harder They Come (Barbican/The West End/USA & Canada Tour); Robin Hood (Cardiff); Fame (West End); The Wizard Of Oz (Haymarket, Leicester); Carousel (Chichester); The Lion King (Lyceum); The Full Monty, All You Need is Love, Rent, Sophisticated Ladies, Children of Eden (Original London Casts); Showboat (Austria); Peacemaker, The Cabaret of Dr Caligari, Little Shop of Horrors (London Bubble Theatre); Dick Whittington (Everyman Theatre, Cheltenham); The Boys from Syracuse (Crucible, Sheffield); Little Shop of Horrors (Haymarket, Leicester); Blues In The Night (Queen’s Theatre, Hornchurch); Sweet Lorraine (Firestation, Oxford); Crazy Dance (Frankfurt); Peer Gynt (Barbican); Carmen Jones (European Tour); JFK (Olympia, Dublin); Rent (Olympia, Dublin); Anasi Steals The Wind (Talawa).
TELEVISION AND FILM INCLUDES: Hedda Gabler Pigsty, Blue Peter, Wogan (BBC), Prime Time; Spanish TV Awards; RTE Short Cuts (Dublin), Bye Bye Inkhead.
WORKSHOPS AND RECORDINGS: Gone with the Wind for Trevor Nunn 
RADIO: BBC Concert night. 
SESSION SINGING INCLUDES: Nomad; La Toya Jackson; Urban Shakedown; Jam and Spoon; Dance To Trance; Bass X; Digital Orgasm; T.S.O.S.F. (Solar Funk); Puff Daddy.

 

A Senior Civil Servant, A British Transport Policeman, Another Senior Operating Executive, Lord Cullen) – Jonathan Coote

TRAINING: Guildhall.
THEATRE WORK INCLUDES: Yes, Prime Minister (Gielgud and Apollo Theatres/UK Tour); The Audience (Gielgud and Apollo Theatres); King Lear (Old Vic), The Doctor’s Dilemma, Home, Emil and the Detectives, Our Country’s Good, As You Like It, Absolute Hell (All National Theatre); Robin Hood, Cut and Trust (Theatre Royal, Stratford East); Cyrano de Bergerac, The Taming of the Shrew (FOD Theatre Company); The Innocent Mistress (Derby); Macbeth (Factotum); The Duchess of Malfi, A Woman of No Importance, Four Nights in Knaresborough (New Vic, Stoke); To Kill a Mockingbird, The Grapes of Wrath, Arcadia, Heartbreak House (Pitlochry Festival Theatre); Sleuth (Vienna); The Tempest (Punchdrunk).

TELEVISION INCLUDES: The Crown, Casualty, The Scandalous Lady W, Not Going Out, Canary Wharf.
FILM INCLUDES: The 12, Outwitting the Devil, The Last Horror Movie, Razor Blade Smile, The 13th Sign.
RADIO INCLUDES: Publish and Be Damn’d (BBC); Six Degrees of Assassination (Audible);  The Diary Of River Song (Big Finish).

OTHER: Jonathan co-founded Red Shift Theatre Company and he appeared in all of their early productions.

 

A Senior Rail Executive, A Young Man in Denim, A Vicar of Hatfield – Tej Obano

THEATRE INCLUDES: The Jumper Factory (Young Vic / Bristol Old Vic), Annie (NYT), Doctor Faustus (Lakeside Arts Theatre), The Merchant of Venice (Ashrow Theatre).

TELEVISION INCLUDES: Eastenders (BBC).

FILM INCLUDES: Love Sticks (Tobias M Harris/Daniel Kemsley).

 

Wendy, Sally, A Survivors’ Group Founder – Sakuntala Ramanee

EDUCATION: Drama at Kent University.

THEATRE INCLUDES:  Romeo and Juliet (RSC Season 18-19 Stratford/Barbican/Tour), Bring on the Bollywood (Belgrade Coventry /Phizzical tour); Trident Moon (Finborough Theatre); East is East (Jamie Lloyd Productions/ATG), Richard III (New Diorama); Romeo and Juliet (Leicester Square Theatre); Our Children (Theatre503); King Lear (King’s Head); Dead Eye (Soho Theatre); Camille (Lyric Hammersmith) and repertory companies including Manchester Royal Exchange, Southampton Nuffield and Clwyd Mould.

TELEVISION INCLUDES: Line of Duty, EastEnders, Doctors, Coronation Street, Holby City, Whitechapel, Trial and Retribution, Hustle.

FILM INCLUDES: Devil Seeds, The Gatehouse, Indigo, Wish Baby, The Butterfly Effect. 

RADIO INCLUDES: Midnight’s Children, Memories. 

 

An Experienced Rail Engineer, A Bereaved Father, A Scottish Literary Editor – Jonathan Tafler

THEATRE INCLUDES: The Mousetrap (St. Martin's Theatre); The Crucible (Selladoor) The Mighty Walzer (Royal Exchange); Merchant of Venice (Almeida); Love's Comedy; Sauce for the Goose (Orange Tree); Lost In Yonkers (Watford Palace); Man in the Middle (Theatre503); One Flew Over the Cuckoo's Nest (Curve); Dr Faustus (Royal Exchange); The Promise (Orange Tree); Merchant of Venice (Changeling); Brendan at the Chelsea (Riverside); Vertigo (Red Shift);  A View from the Bridge (Birmingham Rep/WYP); Six Degrees of Separation (Crucible); The School for Scandal (ETT); A Patriot for Me; Timon of Athens; Merchant of Venice; Troilus and Cressida; Richard III; Love Girl and the Innocent; La Ronde (RSC).

OPERS: Merry Widow (Carl Rosa)

TELEVISION INCLUDES: Should we Bomb Auschwitz?; Foyle's War; Doctors; Witch Hunter; Holby City; East Enders; Shadow Line; Murphy’s Law; New Tricks; Trail of Guilt; Waking the Dead; Maigret; Cadfael; Anno Domini.

FILM INCLUDES: The Infidel; Song of Songs; Yentl.

RADIO: Several hundred productions - three times a member of BBC Radio Drama Company.

AS A DIRECTOR: The Mousetrap (Theatre on the Bay, Cape Town and tour); Strangers on a Train, Fallen Angels (Frinton Summer Festival); After Their Loving (Man in the Moon Theatre); and Private Wheeler's War (for BBC Radio 4).

 

John Prescott, A Leading Entrepreneur, A Rail Union Leader, A Technical Director of a Maintenance Company, A Squadron Leader) – Paul Dodds

TRAINING/EDUCATION:  Oxford School of Drama

THEATRE INCLUDES:  The Merry Wives of Windsor, Macbeth, Titus Andronicus, Romeo & Juliet, Antony & Cleopatra, Julius Caesar (Royal Shakespeare Company); Treasure Island, Timon of Athens, The Cherry Orchard, The White Guard, Antigone (National Theatre); The Railway Children (New Perspectives); Tyne (Live Theatre); The Monster Under the Bed (Polka Theatre); Of Mice & Men, The Bomb (The Dukes Playhouse, Lancaster); Croak, Scorcher, Warrior Square, In the Big House (Action Transport).

TELEVISION INCLUDES: Chuggington (Ludorum obo BBC TV), A Dinner of Herbs (ITV); Peak Practice; The Bill.

FILM INCLUDES: Ammonite (Fossil Films Ltd).

 

A Campaigning Solicitor, A Bereaved Widow – Gabrielle Lloyd

Theatre includes: Misalliance (Orange Tree Theatre); The Lady in the Van (Theatre Royal Bath); The Heresy of Love, Blue Stockings (Shakespeare’s Globe); Richard III (Trafalgar Studios); Cocktail Sticks, Untold Stories, The Blue Ball, Alice’s Adventure’s Underground, Stages, Wings (National Theatre); The Seagull (Arcola); When We Are Married (West Yorkshire Playhouse); Romeo and Juliet, The Bacchae, Dead White Males (Nuffield, Southampton); Medea (Queen’s); Love's Work (The Gate); The Seagull, Moscow Gold (RSC/Barbican); A Doll’s House (Playhouse); Dancing at Lughnasa (Garrick); The Winter Wife (Lyric Hammersmith); Electra (Riverside Studios/Paris); Exchange (Vaudeville); Mrs Klein (Apollo); Stepping Out, The Seagull (Duke of York’s); Life Class (Royal Court/Duke of York’s).

 

TV includes Marcella, Midsomer Murders, Holby City, Foyle’s War, Lewis, Syrinx, Doctors, Hearts of Gold, Casualty, Bertie and Elizabeth, The Bill, The Tenth Kingdom, Heartbeat, Soldier Soldier, Inspector Morse, The Fragile Heart, Loving, Casualty, Middlemarch, The Rector’s Wife, Poirot, A Taste for Death, The Gemini Factor,  Father Matthew’s Daughter, Jury, Crown Court, Nanny, Jude , Saint Joan, Visitors For Anderson, Destiny, Saturday, Sunday, Monday, A Choice of Evils, Yes Honestly, Esther Waters, Red Letter Day, Madame Bovary, Churchill’s People, Within These Walls, The Visitor, Softly Softly, Free as a Bird

Films include Lassie, Vanity Fair, Sleepy Hollow, Britannia Hospital and The First Great Train Robbery.

 

An Investment Banker, A Second Bereaved Mother) – Anna Acton

THEATRE INCLUDES: The Gulf (Tristan Bates Theatre), The Hokey Cokey Man (New End Theatre), Noises Off (Liverpool Playhouse), Cor Blimey! (Watford Palace), Relatively Speaking (The English Theatre of Hamburg), Chez Le Boucher & The Crucible (Simmonds Theatre), Daisy Pulls It Off (The Wycombe Swan), Stage Fright (BAC), Cleo/Camping Emmanuelle & Dick (Royal National Theatre).

TELEVISION INCLUDES: Brassic (Sky One), Casualty (BBC), Eastenders (BBC), Topsy & Tim (BBC), Doctors (BBC), The Bill (Thames), Crime Stories (ITV), The Little House (ITV), Harley Street (ITV), Holby Blue (BBC), Hollyoaks (Mersey), Family Affairs (Channel 5).

FILM INCLUDES: Degenerates, Silver Birches, The Killers, Little Deaths, The Art of Busking, Small Things Unsaid, The Chocolate Scenario.

 

A High Powered Treasury Thinker, A Managing Director of Railtrack) – Lucas Hare

TRAINING: Lucas trained at LAMDA.

THEATRE INCLUDES: The Curious Incident Of The Dog In The Night-Time (National Theatre UK & Ireland tour), Children Of The Sun, Scenes From An Execution, The Last Of The Haussmans, Season’s Greetings (all National Theatre), A Match Made In Heaven (Frinton Summer Theatre), The Mentor (Vaudeville Theatre), The Real Thing (Theatre Royal Bath & tour), The Resistible Rise Of Arturo Ui (Chichester and Duchess Theatre), Bedroom Farce (Duke Of York’s Theatre), Spider’s Web (Agatha Christie Theatre Company), The Tempest (Shared Experience), A Taste Of Honey (Brave New World), Thark (Watermill Theatre), The Moon Is Halfway To Heaven (Sally Humphreys Productions), The Doctor’s Dilemma (Almeida), Twelfth Night (Sheffield Crucible), Romeo And Juliet (Hull Truck), Death And The Maiden (Harold Pinter Theatre).

TELEVISION INCLUDES: The Crown, Friday Night Dinner, Broadchurch, EastEnders, Casualty, Manhunt, The Rook, Learners, U Be Dead, Law and Order UK, Dream Team Retro, Hearts And Bones, Touching Evil, The Bill.

FILM INCLUDES: Die Another Day, The Engagement.